1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Poçanoğlu: Anadolu’nun varoluş mayasını Mevlana çaldı
Ahmet Poçanoğlu: Anadolu’nun varoluş mayasını Mevlana çaldı

Ahmet Poçanoğlu: Anadolu’nun varoluş mayasını Mevlana çaldı

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarında konuşan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, insanlığa bugün hala yol gösteren Mevlana’nın, Anadolu’nun bugünkü var oluşunda önemli bir maya olduğunu belirtti.

A+A-

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarında gerçek yönüyle Mevlana anlatıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Anadolu’ya maya çalan Mevlana’nın Anadolu’nun ehli sünnet olmasında önemli katkıları bulunduğunu, Viyana’ya kadar gidişimizde önemli bir etken olduğunu söyledi.

“Hakiki Veçhesiyle Hz. Mevlana” konulu konferansta bütün yönleriyle Mevlana’yı anlatan Poçanoğlu, yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu’nun “Büyük ölüleri olmayan milletler ebedi olamaz” sözünü hatırlatarak, Mevlana’nın da büyük Türk devletinin büyük ölülerinden olduğunu kaydetti. Ünlü düşünür Mevlana’nın bu nedenle ölümünden 745 yıl sonra hala anıldığına dikkat çeken Poçanoğlu, Anadolu’nun Hanefi olmasında Mevlana ve babasının büyük katkıları olduğunu ifade etti.

2.jpg

Sahabeyi Anadolu’ya Mevlana’nın getirdiğini belirten Poçanoğlu, “Yani Peygamber ocağının yeşilini Anadolu’ya getiren O’dur. Efendimiz manasına gelen Mevlana ismi ona olan hürmettendir. O dönemde şafi olan Anadolu’nun Hanefi olmasında babasının ve kendisinin katkıları vardır. Hz. Mevlana’nın hayatı boyunca Allah’a tam teslimiyetini, her halinde noksansız itimat ve bağlılığını, insanlığın maddecilik, nifak ve küfürden kurtulması için büyük gayret içinde olduğunu görüyoruz. Mevlana’nın büyüklüğü sadece kendi çağında değil, ölümünden sonra da vardır. Osmanlı’nın kurulmasında Mevlana düşüncesinin büyük önemi vardır. Müslüman olmayanlara bakıyor, onların mutsuz ve umutsuz, dipsiz bir kuyuda olduklarını görüyor. Mevlana ‘gel’ diyor. ‘Olduğun gibi kal’ demiyor. Yani bir değişim teklifi var. Mevlana’nın bir ayağı şeriatın, Allah’ın yolunda sabit, diğer ayağı 72 milleti gezen bir pergel gibi insanı edep içinde süslemekte. Mevlana milletimizin var oluşunda önemli bir maya, Viyana’ya kadar gidişimizde önemli bir isim. Ve bugün hala yol gösteriyor” dedi.

Konferans sonunda Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’na günün anısına tablo hediye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler