1. YAZARLAR

  2. Doğan Hisar

  3. Cumhur İttifakı’nın üst akılları kim? Darbe içerden!
Doğan Hisar

Doğan Hisar

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhur İttifakı’nın üst akılları kim? Darbe içerden!

A+A-

Cumhur İttifakı Türkiye genelinde % 52’yi korusa da üst akıllar her kimse her iki partiye de oy kaybettirdi.

Daha en başta bütün il ve ilçelerde Cumhur İttifakı adayları belirlenmeli, bazı il ve ilçelerde AK Parti’nin ve MHP’nin aday çıkarmasının önüne geçilmeliydi.

Hadi bazı illerde çarpışıldı, nasıl oluyor da il belediye başkanlığında ittifak sağlanan yerlerde o ilin ilçelerinde ayrı adayların çıkartılmasına müsaade edilebilir?

Bir ilin ilçelerinde AK Parti ve MHP adayları çarpışıyorsa, il belediye başkanlığında sağlanan ittifak ilçelerden oy kaybı yaşamadan il’e yansıyabilir mi?

İlçelerde kıran kırana bir birini suçlayan adaylara oy verenler, il belediye başkanlığında ittifakı elbette koruyamaz!

Konya’da ve ilçelerinde bütünüyle bir ittifak sağlandı, Konya modeli bütün Türkiye’de uygulanmalıydı.

Konya üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda ittifak sağlanmasına rağmen MHP’den belediye başkanlığı yapmış 2 aday bağımsız belediye başkan adayı oldu, biri de seçimi kazandı.

Partilerin seçmen üzerindeki etkisi de ortada, ya göz kırpma var ya da seçmen üzerinde siyasi etki yok.

Kazanacağı bilinen bir aday karşısında durmak da gereksiz, kazanacağı biliniyorsa o aday üzerinde ittifak yapılabilmeliydi.

Hem Türkiye geneli oyların % 52’yi koruması istenecek hem de % 52’nin içindeki oyların bağımsız adaylara dağılmasının önüne geçilmeyecek, böyle bir siyasi ittifak olabilir mi?

Bazı ilçelerde teşkilatların ve halkın tercihi dikkate alınmamış, AK Parti’den yönetim kurulu üyeliği yapmış ya da meclis üyeliği yapmış kişiler de “Zillet İttifakı” denilen partilerden aday olmuştur, azımsanmayacak sayıda oylar alınmıştır, o oylar da Cumhur İttifakı’nın oylarıdır ama Millet İttifakı’nın hanesine yazılmıştır.

Cumhur İttifakı’na destek veren Büyük Birlik Partisi’ne ittifak adaylığı verilmemesi de sorgulanmalıdır, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hatırına, Sivas BBP’ye verilebilirdi, çok da anlamlı bir jest ve Türkiye yansıması olurdu.

Sandıklardan çalınan oyları konuşuyoruz da, ittifak yapılanmasını eline yüzüne bulaştıran üst akılların bizlere oy kaybettirmesini konuşmuyoruz.

Dört işlemi bilen en sıradan insanın dahi matematik hesabı yaparak kazandıracağı oylar, hesapsız insanların ittifaka ayar vermesiyle kaybedilmiştir.

Veresiye defteri tutan dört bakkalı ittifak paylaşımında görevlendirseniz, Cumhur İttifakı’nın Türkiye geneli oyu % 55’lere çıkardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar