1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat Akıncı

  3. Davutoğlu'nun açıklamaları suç duyurusudur, Savcılar harekete geçmelidir!
Alper Mikdat Akıncı

Alper Mikdat Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu'nun açıklamaları suç duyurusudur, Savcılar harekete geçmelidir!

A+A-

Son söyleyeceğimi en başta söylemeliyim.

Cumhuriyet Savcıları hemen/vakit kaybetmeden Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını suç duyurusu kabul etmeli, ifadeye çağırmalıdır.

Bir eski Başbakan kendi Başbakanlık yaptığı dönemle ilgili itiraf, iddia ya da iftirada bulunuyor, bunun mutlaka soruşturması yapılmalıdır.

Ahmet Davutoğlu’nun terörle mücadele konusunda üstü kapalı yaptığı açıklama, kendi Başbakanlık dönemini kapsadığı için kendinin suçlanmasını da göze alan bir açıklamadır, belki de bir pişmanlık cezbesi yaşanmaktadır.

Cumhuriyet Savcıları iktidar partisinden çekinerek res’en bir soruşturma başlatma cesareti gösteremeyecekse, Cumhuriyet Halk Partisi ya da İYİ Parti Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır, PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP de bu suç duyurusunu adliyeye taşıyabilir!

AK Parti suçlamalar karşısında sessiz kalamaz, polemik konusu yapılacak bir suçlamayla karşı karşıya olmadığından dolayı en başta AK Parti’nin suç duyurusunda bulunması gerekir.

Ulusal medyada ve sosyal medyada 7 Haziran/1 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen terör eylemleri tarih sıralamasına göre sıralanmıştır.

Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasından anlaşılan şey, “Terörle mücadele konusunda bir zafiyet gösterildiği ya da istihbarat bilgilerinin değerlendirilmediği”dir.

Başka anlamlar da yüklenebilir, bazı eylemlerin iktidarı korumak için karanlık bir el tarafından yapıldığıdır.

Bir başka anlam da “Terör eylemleriyle iktidara gözdağı verildiği, pazarlık yapıldığı” olabilir.

Ahmet Davutoğlu’nun aynı dönemde kullandığı, “AK Parti iktidardan giderse beyaz Toroslar dolaşacak” ifadesi de hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır.

Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını bir devlet sırrını ifşaa etme olarak değerlendiremeyiz, bilerek bir kan akıtılmasına müsaade edildiyse ve güç yetirileceği halde görmezden gelindiyse bunun hesabı mutlaka sorulmalıdır.

Ahmet Davutoğlu’nun hezeyanlarını konuşturma ihtimalini de bir kenarda tutalım, o zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yalan ve iftiralarla yıpratma, küçük düşürme suçundan kodesi boylamalıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar