1. YAZARLAR

  2. Doğan Hisar

  3. Dücane Cündioğlu
Doğan Hisar

Doğan Hisar

Yazarın Tüm Yazıları >

Dücane Cündioğlu

A+A-

Okan Bayülgen’in “Nokta” programında Dücane Cündioğlu’nu izledim.

İtiraf edeyim; bugüne kadar ne bir yazısını, ne bir kitabını okudum ne de bir yerde kendisini dinledim.

Felsefe alanında donanımlı biri. Felsefeyi bildiğimden, feylesofları tanıdığımdan değil, dinlediğim kadarıyla ve kendine yüklediği abartılı misyondan anlıyorum bunu.

Ben ki konuşma arasında feylesofa rahatlıkla ‘feylezof’ da diyebilirim.

Hayatı içselleştirmeden kitapları içselleştirmiş bir insanın çok küçük insanî dokunuşları bile ideolojinin azameti altında duygusal bir dile dönüştürmesi ürküttü beni.

Sonra, bir genç ilahiyatçının “Sizin kitaplarınızla çok kız tavladık” demesi, belki de kendi dünyasında “Kitabı biz yazalım, kızları başkaları götürsün” dedirtmiş de olabilir.

Bir gencin bir yazara bu rahatlıkta böyle itirafta bulunması, sanırım; yazarın kendi emeğiyle kendine kazandırdığı itibardan, haysiyetten kaynaklanıyordur.

Konuşmalarından istifade etmedim mi? Elbette ettim!

Bilginin namusunu korumak, düşüncelerini herhangi bir muhatap ve kitle karşısında kırpmadan, sansüre uğratmadan açıklamak kolay kazanılan bir duruş değil.

Adam kendini aşmış aşacağı kadar, şeyh de kendisi, uçuran mürit de.

Okunması, dinlenilmesi gereken bir adam.

Nasıl ki, kitaplar O’na bir bilgi aktarıcılığı sağlamışsa, kendisinden bilgi aktarımına zihinlerin açık tutulması gereken bir felsefe aktarıcısı.

Düşünmeyi öğrendiği gibi, birçok insana nasıl düşünülmesi gerektiğini de öğretebilir, hangi kitaplardan beslenilmesi gerektiğini de.

felsefedersleri.com isimli bir sitesi var. Orada dersler veriyor. Üye olanlar ücreti karşılığında derslerin birini de izleyebilir tümünü de.

Mantık Bilimine Giriş modülü için toplam 12 derslik eğitim ücreti: 960 TL.

Öğrenciler için toplam 12 derslik eğitim ücreti: 720 TL.

Tek derslik eğitim ücreti: 120 TL.

Dücane’yi sevmedim ama takip edilmesi gereken bir insan!

Önceki ve Sonraki Yazılar