1. YAZARLAR

  2. Doğan Hisar

  3. Ekran yüzleri bana çok itici geliyor!
Doğan Hisar

Doğan Hisar

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekran yüzleri bana çok itici geliyor!

A+A-

İktidara yakın olan ya da iktidara toz kondurmayan televizyon kanallarının ekran yüzleri bana çok itici geliyor.

Tipleri de, üslupları da beni rahatsız ediyor.

Oralardaki program yapımcıları, sunucular, yorumcular çok mu arandı da bulundu demeye gerek yok, büyük bir çoğunluğu ya vekil yakını ya kayyum çocuğu ya da başkan kardeşi.

Şu mehter muhabbeti de can sıkıcı olmaya başladı, en küçük toparlanma, toparlayıcılık endişesi de yok.

Medyayı ele geçirmek Türkiye siyasetini belirlemek değildir, geçmişte bütün medya karşımızda yer alıyordu, medyaya, vesayet kurumlarına rağmen siyaseti belirleyebilen sivil bir güce sahiptik.

Sivil gücün yerini medya aldı, sivil güç kendine ihtiyaç duyulmayan yorum algılarıyla aidiyet duyduğu siyasi yapılardan uzaklaşıyor.

Laf yarıştıran bir döneme girildi, lafa lafla cevap veren insan sayıları eritildi.

Bu ülkede muhalefeti laflarının altında ezecek, iktidarı yanlışlarında uyaracak şahsiyetli insanlar var.

İktidar yalakalığı yapan insanları ekranlara taşımak muhalefet taraftarlarını rahatsız ettiği kadar bizleri de rahatsız ediyor.

Mukayesenin olmadığı yerde, tezahürat vardır, tezahürat kaliteli oyuncular olmadığında hiçbir işe yaramaz.

Medya, meddahların ve yerinden olanların istilası altındadır, bu haliyle medyanın alkış tutmaktan, birilerini yermekten başka işlevi kalmamıştır.

AK Parti tabanı eleştiri, tenkit ve endişelerini ifade eden bir kimlik taşıyor, iktidar partisine yakın olan medya kimliksizleşiyor, kimlik bir siyasi partiyi her şeyiyle sahiplenmek değildir.

Muhalefet partilerine yakın olan sağcı gazetelerin durumu da farklı değil, sol medya iktidara karşı kör bir düşmanlık beslediği gibi, kendi siyasilerini eleştirmekten de geri durmuyor.

Satın alınmış medyanın inandırıcılığı kalmamıştır. Ekran yüzleri de insanları irite etmektedir.

Bu milletin beklentisi medyanın el değiştirmesinden daha çok, medyayı kalkan kılıp haksız kazanç sağlayan, milletin sinir uçlarına dokunan, kamplaşmaları körükleyen medya gruplarının ağzının payının verilmesiydi. Benzer bir yöntemle medya inşa etmeye kalkışıldığında hesaplaşmanın yerini el değiştirmek aldı!

Önceki ve Sonraki Yazılar