1. YAZARLAR

  2. Doğan Hisar

  3. Hiç sıradan bir hayat yaşayan yok içimizde!
Doğan Hisar

Doğan Hisar

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç sıradan bir hayat yaşayan yok içimizde!

A+A-

Alternatif Cuma hutbesi veriyor adam, Kur’an İslam’ı diyor, Kur’an’da anlatılan Peygamberlerin zulme baş kaldırışından eser yok hayatında!

Kutuplarda namaz vaktini hesaplıyor adam, hilalle yatıp hilalle kalkıyor, sohbetlerine katılan işçinin çalışma saatinden, sohbetlerine katılan iş adamının işçisine kaç lira ücret ödediğinden haberi yok!

Elinde Türk Bayrağı alternatif bir besteyle İstiklal Marşı söylüyor adam, bir sürü tanımlamalar yapıyor, her şeye bir lafı var, ne Henry’e benzer bir hikayesi var hayatında ne de Waldo’ya!

Dillere destan aşk şiirleri yazıyor adam, Filistin’e, Mora’ya kadar uzanıyor dizeleri, bir Mehmet’e dokunmuyor kalemi, ne ödüllere iltifat ediyor ne de plaketlere, hepsini reddediyor, kimsenin ayağına gitmiyor, kendini yaşarken türbeye döndürüyor, diriliş diyor, birçok insan yaşadığından habersiz!

Dilinden dua düşmeyen aksakallı bir adam, hainlere kurşun sıkan, ölümü göze alan adamı küçümsüyor, örnek alınmasından rahatsızlık duyuyor, örnek alınacak bir davranışına bizleri tanık kılmadan!

Kendinin kutup olduğuna inandırıyor adam, dünyayı dolaşıyor birkaç saat içinde, yanı başındaki insan açlıktan ölüyor haberi yok!

Akidesi sağlam bir Müslüman günahlardan arındığı gibi kendisine yük olan mallardan da kurtulan insandır.

Bu kadar aç ve yoksulun yaşadığı bir dünyada kim kimin yaşantısına benzer bir hayat sürüyorsa, ilahı da peygamberi de benzer hayat sürdüğü kişilerdir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamber olduğu halde, devlet başkanı olduğu halde, yönettiği toplumun en yoksulu nasıl bir hayat sürmüşse, öyle bir hayatı yaşamıştır.

İslam insana paylaşmayı, kendi iradelerimizle insanlarla eşit bir şekilde yaşamayı emreden bir dindir. 

Sadece ihtiyaçları karşılayan bir hayatı yaşamak ya da ihtiyaç halinde her şeyi harcayabilen bir kararlılık göstermek, insanı mutlu eder.

Çağımız insanının mutsuz olma sebebi standartlar üzerinde bir hayatı kendine reva görmesidir.

Ne yaşanırsa yaşansın, insan yaşanan ve yaşatılanlarda kendi rolü olduğunu bilerek yaşamalıdır.

Hiç sıradan bir hayat yaşayan yok içimizde!

En sıradan hayatı önderimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) yaşamıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar