1. YAZARLAR

  2. Doğan Hisar

  3. Mansur Yavaş'a sözü olan Uğur İbrahim’e de bir şey söyle!
Doğan Hisar

Doğan Hisar

Yazarın Tüm Yazıları >

Mansur Yavaş'a sözü olan Uğur İbrahim’e de bir şey söyle!

A+A-

Canan'ınki itikadî bir şey değil, ilkesellik sorgulaması yapılabilir, bizimkilerin itikadı sarsacak davranış zorunluluklarında bulunması takiye, maslahat gereği olur, Canan munafık(!)

Kadının bir sürü sorgulanacak lafı, davranışları var, bir şey söylenecekse onlar üzerinden yapılmalıdır, ellerini dua ortamında açması kadar doğal ne olabilir, açmasaydı bu kez de Allahsız diye saldırılacaktı, kimse ‘helal olsun kafir kafirliğini gizlemedi’ diye, takdir de etmeyecekti. Hem inanç özgürlüğü diyeceğiz, hem de insanların inançları üzerinden propaganda yapacağız. İnançlarımıza saldırı, inançlarımızı aşağılayan bir söz ve davranış varsa, bu düzlemde bir şeyler söylemek ancak o zaman kanaatimce doğru olabilir. Anıtkabir hikayesi vardır mesela, onlar en çok "Nasıl gelmek zorunda kaldılar" demişlerdir, en azından o kadarla sınırlı tutulmalıdır.

"Canan Kaftancıoğlu seçmene şirin görünmek için ya da mahalle baskısına yenik düşerek ellerini açmıştır."

***

Ankara'da Mansur Yavaş'ın son hedefi bürokratlar oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesinde bazı üst düzey bürokratlar görevden alındı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde ki görevden almalar ile ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Fatih Ünal, "Mansur Yavaş'ın seçimlerden evvel söylediği sözlerin arkasında duracağını sanıyorduk." diyerek Mansur Yavaş'a tepkisini dile getirdi. Ünal, "Hani birlikte çalışacaktı, ayrım yapmayacaktı, işçi çıkarma söz konusu olmayacaktı. Sözleşmeli personel dâhil birçok insanın mübarek Ramazan ayında işlerine son verilmiştir. Uygulamaları kınıyorum" dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Başkan Vekili her kimse benzer bir konuşma yapabilir mi mesela? CHP'li başkanları sorgulayan AK Parti yöneticileri ve iktidar medyası AK Partili Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın AK Partili Tahir Akyürek'ten devraldığı belediyede, neredeyse tamamına yakın değiştirilen daire başkanları için de aynı sorgulamayı yapabilir mi? Ben de bazı daire başkanlarının değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum, kalanlar Tahir Bey'le yakın çalışan arkadaşlarsa bir anlaşma yapıldığı düşüncesinden kendimizi soyutlayabilir miyiz? Hiçbir daire başkanı benim için savunulacak durumda değil onu söyleyeyim yine de, ‘sen kendi partinin belediye başkanına bak’ derler adama!

***

Kendim de dahil bir kafir bizlerin anlattığı İslam'ı fehmetse, sonra bizlere bakarak derdi ki; "Ahiret diye bir şey yok, güzel bir masal!"

***

Satılmış alçak, emperyalist uşak, şerefsiz hain dağa çıkar, gözünü kırpmadan insanları katleder, gerektiğinde masum insanların arasına dalar kendini patlatır, canlı bomba olur; kendini Allah'a teslim ettiğini söyleyen Müslüman, ahiret inancı olduğu halde hain kadar kavi bir inanç taşımaz.

Emperyalizme olan iman mı, Allah'a olan iman mı daha büyük?

***

Tabii ki seçimle ilgisi var; yine de CHP'nin dini değerlere saygı duymaya başlaması -bütün vesayetlerin kendi sınırları içine çekilmesinden kaynaklansa dahi- ülkemiz için küçümsenmeyecek bir gelişmedir, takiye olsa dahi öyledir. CHP kendi adıma dini değerlerle çatışmayacağına beni inandırsa, dürüst ve milletin değerlerine bağlı adaylarla yola çıksa, oy verebileceğim parti haline de gelebilir. CHP'nin geçmişini bir tarih olarak sorgular, mevcut halini asla geçmişinden dolayı sorumlu da tutmazdım.

Türkiye'de siyasetin ideolojilerden beslenmesine herhalde kimse karşı çıkacak değildir. Karşıt düşüncelerin aslında hayatımızda hiç de karşılığı olmayan tartışmalarından kurtulup, tamamen model geliştiren, insanımızın iradesine saygı duyan bir dönüşüm yaşaması zor da olsa, bizlerin düşüncelerde olmasa dahi, üretimlerde ortak hareket etmeye ihtiyacımız var.

Kendimde müteşebbis bir ruh olmadığını düşünüyorum, belki de vardır kullanmıyor da olabilirim, bir solcuyla ortaklık kurmakta aradığım kriterler neyse sağcıda arayacağım kriterler de farklı olmayacaktır. Helal kazanç olduktan sonra ateistle bile ortaklık kurabileceğime göre, neden ülkemin kazanımları için farklı insanlarla çalışmaktan kendimi sakındırayım. Siyaseti böyle değerlendirmekle birlikte, Türkiye'de bir devrim gerçekleştirilmesi gerektiğine de inanıyorum, işte o yolda sadece kendim gibi düşünenlerle yürürüm...

***

Siyasi olarak destek verdiğim insanları, şeriatçı olarak yanıma dahi yaklaştırmam. Benim için siyaset bir dava değildir, ülke meselesidir; davamız İslam'dır, bütün dünya coğrafyasını kapsar!

Önceki ve Sonraki Yazılar