1. YAZARLAR

  2. Doğan Hisar

  3. Siyaset kadrosu oyuncuları
Doğan Hisar

Doğan Hisar

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset kadrosu oyuncuları

A+A-

İstanbul seçimlerinde çalınan oylar seçimi etkilemese dahi İstanbul seçmeni suça bulaşan sandık başkanı, nüfus müdürlüğü personeli, Seçim Kurulu personelleri hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır. Partilerin suç duyurularıyla vatandaşların suç duyuruları birleştirilse dahi davanın müdahilleri artacaktır. Bir ahlak sorunu yaşıyoruz, CHP'li seçmenler de varsa AK Parti'ye kaydırılan oyların sandık başkanları ve ilgilileriyle ilgili suç duyurusunda bulunmalıdır. Sandık güvenliği ve milli irade üstünlüğü hepimizin meselesidir.

***

Siyasi parti genel başkanlarının seçilmişleri tanımaması hiçbir anlam ifade etmez, boşboğazlıktan başka bir şey değildir. Demokrasi çoğunluğun üstünlüğünü sağlar, hukukun üstünlüğünü sağlayacak yer yargıdır. Ne seçilmişleri tanımamak ne de bir oyla da olsa seçimi kazanmak sorgulanamaz. Devleti yönetenler ve yönetime ortak olanlar o kadar güce rağmen laf cambazlığı yapıyorsa acziyetlerindendir!

***

KHK ile ihraç edilenlerin yasal süre içinde adaylıklarıyla ilgili her hangi bir yasak koymayacaksın, seçildiklerinde de mazbatalarına el koyacaksın, bu kabul edilemez. Görevini yerine getirmeyen, tartışmalara neden olan YSK Üyelerinin görevlerine son verilmelidir. Yeri geldiğinde "Biz muz cumhuriyeti değiliz" diyeceksin, "Aşiret devleti değiliz" diyeceksin, 100 Yıllık Cumhuriyet devletinde hem de kabiliyetsiz insanları YSK'da görevlendireceksin. İçlerinde nasıl kabiliyetli insanlar ki, bir kısmının görev süreleri uzatıldı bir de!

***

Amerika emperyalist bir ülkedir, orada sistemin oturmuşluğu falan yoktur, Amerikan emperyalizminin çıkarları geçerlidir, kim gelirse gelsin Amerikan çıkarları bütün dünya insanlığının önündedir. Amerikan yargı sisteminde de imtiyazlı insanlara dokunulmaz, orada da devleti yönetenlerin üzerinde bir güç vardır. Türkiye ve benzeri ülkelerde Türkiye'nin çıkarları önünde siyasilerin ve etrafındakilerin ve bir avuç azınlığın çıkarları vardır. Türkiye bir halk devrimi gerçekleştiremediği, bağımsızlığını kazanamadığı sürece de böyle devam edecektir.

***

Bir ülke kendi parasının değerini koruyamıyorsa, bütün siyasiler üst bir paranın altında o ülkenin parasının istenildiğinde şişirildiğini, istenildiğinde havasının alındığını bilir, o ülkenin halklarına Hacivat-Karagöz kavgaları izlettirilir, gölge oyunlarını gerçek bir oyun algısına dönüştüren büyük bir siyaset kadrosu oyuncuları vardır.

***

Peygamber Efendimizin vefatı sonrası iç isyanlar bastırıldığı gibi birçok toprak fethedilmiştir. Dini referansı siyasete taşıyan AK Parti'nin genel başkanı vadesi yettiğinde ardında Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali bırakacak durumda mıdır? Bir siyasi hareket sadece bir kişiyle anılıyorsa ciddi bir sıkıntı var demektir. Bugün duyarlı insanların siyasete müdahalesi, katılımı ve yaptırımı olmazsa, yarın o siyasi hareketin lideri ebediyete intikal ettiğinde parçalanmalar başlar!

***

Biz insanların değişmesini, adaletli olmasını isteyen bir gelenekten geliyoruz, bugün insanın değişmesini önemsemeyen, işlerin el değiştirmesini hararetle isteyen bir duruma geldik.

Önceki ve Sonraki Yazılar