1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü Kılıç

  3. Büyükşehirler bilerek mi kaybedildi?
Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehirler bilerek mi kaybedildi?

A+A-

AK Parti Genel Başkanı/Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın teşkilatları değiştirmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu teşkilat yapılanmasının başında kendisi bulunuyor, kimse Erdoğan’ın değişmesi gerektiğini söyleyemiyor. Erdoğan artık değişmeli; Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, milletvekili, belediye başkanı, danışman, müsteşar, genel müdür yaptığı adamların azımsanmayacak sayıda isabetli insanlar olmadığını gördük. Bu kadar hatalı karar bu millete çok fazla!

***

Bu millette Yenikapı ruhu var da, o ruhu bedeninde taşıyacak siyasetçi yok!

***

Bazı arkadaşlar eleştirilerimizi ağır bulabilir, bazı arkadaşlar doğru bulsa bile yakıştıramayabilir; bizim referansımız sicil kaydımızdır!

***

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın "10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul'da kalkıp da şöyle 13-14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye hakkı ve selahiyeti yoktur" beyanına karşılık, "Senin böyle bir şeyi söylemeye hakkın ve selahiyetin yoktur" diyebilmeliyiz; genel bir beklentiye girmeden, ben kendi adıma söylüyorum. Seçimin nasıl kazanılacağını belirleyen anayasadır. Aynı oy farkı fazlalılığı AK Parti'de olsaydı seçimin yenilenmesi talebi gündeme bile gelmezdi. Ortada bir hukuksuzluk, resmi evrakta tahrifat, nitelikli dolandırıcılık ve örgütlü bir suç vardır, üzerinde durulması gereken de yargı sürecini başlatmaktır.

***

Fethullah Gülen’in emriyle Fettah Tamince tarafından kurulan Uluslararası Antalya Üniversitesi’ne 15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konuldu. 4 ay sonra üniversitenin ismi değiştirildi, Antalya Bilim Üniversitesi oldu. Fettah Tamince’ye dokunulmadığı gibi yine üniversite kendisine verildi.

İstanbul’da Tamince hakkında yürütülen soruşturmaya savcılık ‘kavuşturmaya yer yoktur’ kararı verdi. Konya Mevlana Üniversitesinin yer tahsisini yapan, aynı zamanda Mevlana Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde bulunan Fettah Tamince Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki tarihli duruşmaların da hiçbirine katılmadan beraat etti.

FETÖ Üniversitesi, Gaye Eğitim Sağlık Spor Vakfı tarafından kurulmuştu. Vakfın Yönetim Kurulu Üyeleri içinde eski bakan Hüseyin Çelik ve Antalya Büyükşehir eski Başkanı Menderes Türel de bulunuyordu. FETÖ’nün kurdurduğu vakıfta yönetim kurulu üyesi, üniversitede mütevelli üyesi olan, tam adı Mehmet Menderes Tevfik Türel de vardı.

İnsan düşünmeden edemiyor, çocuğunu FETÖ’nün üniversitesine gönderen memurluktan ihraç edilirken, vakıf yönetiminde ve üniversite mütevelli heyetinde bulunan insan nasıl oluyor da aday gösterilebiliyor, yoksa büyükşehirler bilerek mi kaybedildi?

FETÖ organizasyonu var denilirken, İstanbul ve Ankara’nın elden çıkarılmasında da gizli bir güç bilmediğimiz bir dayatma mı gerçekleştirdi?

Finans kaynakları kuruyan örgütlerin hele ki arkasında Amerika ve İngiltere varsa yeni meşru zeminlerde palazlanmaları için bir operasyon çekilmiş olamaz mı?

***

Düşünce durağımın son noktası: Türkiye'de emperyalizme karşı çıkacak, oynanan kirliliği kamuoyuyla paylaşacak bir potansiyele ulaştığında havada, karada indiriyorlar insanı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun akibetini yeni yeni anlıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar