1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü Kılıç

  3. Erdoğan yakınlarını siyaset ve STK'lardan uzak tutmalıdır!
Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan yakınlarını siyaset ve STK'lardan uzak tutmalıdır!

A+A-

Sanki bir benim meselem arayanların ardı arkası kesilmedi. Ben şahıslarla uğraşmıyorum, ikisinin uzaklaştırılması birilerini sevindirebilir, biz kendilerine emanet edilen Konya'nın alın terini Konya'ya iade etmelerini istiyoruz. Kalanların uzaklaştırılanlardan ne farkı var? Kurdukları vakfa hisseler devredilmelidir, vakfın yönetim kurulu üyeleri ve ismi de değiştirilmelidir!

***

Amerika girmedik yer bırakmadı, biz hala birbirimize girmeye devam edelim. Bir millet koca bir yalanın içinde yaşıyor.

***

En küçük rahatsızlıkta hastaneye koşan insanlar, toplumu hasta düşüren meselelerde adliyeye koşmuyorsa, o toplum iflah olmaz bir maraza yakalanmıştır.

***

Yarım asırlık yaşadığım hayatta herkes kadar benim de dostlarım, tanış olduğum, sadece herkesten fazla kendime düşman edindiğim insanlar oldu. Beni en çok şaşırtan İslamcı kesimin siyasete yüklediği anlamdır. İşine gelmeyince siyasete düşman kesilen, işine geldiğinde siyasetin kazanımlarını bir çırpıda sayan insanlar, hep adaleti ya da hakkaniyeti siyasilerden beklemektedir. Allah adil olmayı, hakkaniyetli davranmayı hepimizden istiyor, madem ortada siyasilerin bir adaletsizliği var, neden adalet sarayına gitmiyorsun, adaletli olmak ya da adil olmak kendine dokunulduğunda adliyeye gitmeyi vazife edindiriyor da neden topluma karşı işlenen adaletsizliklerde aynı dokunuş canını yakmıyor. Adalet istenmez, adaletli olunur ve adaletsiz olanların karşısında durulur. İstersen Kur'an'da geçen adalet hükümlerinin hepsini ayet ve numaralarıyla birlikte yayınla ya da o alanda bilgi otoritesi ol, senin hayat hikayende sıralayabileceğimiz bir adalet numarası var mı?

***

Laf üreten insanların lafları tartışılır, evrenin yaratılışından evrensel ahlak kurallarına kadar görüş belirten insanların fikirleri hep tartışılmıştır. Bütün dünya insanları bilgili olmak ve bir mesele konuşulduğunda o mesele hakkında bir şeyler söyleyebilme ayrıcalığının hazzını tatmak ister. Bütün dünya insanları bilgili olmak kadar, duyarlı olmak için çaba göstermemiştir. Hep evrensel bir şeylerden bahsedilir ama evrensel duyarlıktan bahsedilmez, çünkü evrensel duyarlık konuşan insan değil, müdahale eden insan ister. Eğitim ve teknolojide en gelişmiş ülke insanlarının duyarsızlığı dünyayı bu hale getirmiştir. Dünya insanlarının bilgiden ve teknolojiden daha çok duyarlı olmaya ihtiyacı vardır. Gelişmiş toplumlarda duyarlık yoksa sömürgeci devletler, az gelişmiş toplumlarda da teslim alınan devletler vardır.

***

"Ben" diyerek söze başlayan insan gerçekten kendisi bir şey yapmış da anlatıyorsa "Ben" hiç rahatsız olmam, hiçbir şey yapmayıp da, birilerinin yaptığı işin içine kendini yerleştirerek "Biz" diyen insandan rahatsız olurum. Bir şey yapıp da benlik taşıyan insan, hiçbir şey yapmayıp da yalanın içine biz'i yerleştiren insandan daha iyidir. Birini en fazla üslubundan dolayı kınar ya da yadırgarız, diğerinin bir yeri yok ki nereye konumlandıracağız!

***

Ne istiyorsan önce Allah'tan iste, sonra da kullarından, kuldan istediklerin için de utanma. Zorluk her insan içindir ya da daha iyi bir yerlere gelme isteği de her insan içindir ama sakın şahsiyetini satma, hırsa kapılıp hakkı olan, emeği olan ve azimli insanların hakkını gasbetme!

***

Berat Albayrak'ın hangi şirkette ekonomik büyüme başarı öyküsü var da Türkiye ekonomisinin başına getirildi? Milli Eğitim, Sağlık ve Kültür Bakanlarının hikayelerini biliyoruz, onların bile doğru tercih olduğunu düşünmüyorum. Danışmanların, bürokratların ya da yakın çevresinin verdiği akılla ekonomi yönetilemez!

***

Bir siyasi harekette eleştiri kültürü katledilirse kaybetmeyelim diye oy verilecek duruma gelinir, eleştiri kültürü siyasi hareketlere daha fazlasını kazanalım heyecanını yaşatır.

***

Tayyip Erdoğan'ın akrabalarını siyasetten, vakıf ve derneklerden uzak tutması gerekiyor. Kendisini iktidara taşıyan dava arkadaşları ve millet olmuştur, onların içinde güvenebileceği insan daha çoktur!

Konya'da oğlunun hanımının dayısının vakfına varana kadar yer tahsis edilecek duruma gelinmiştir, gerçekten bu neyin yalakalığıdır? Bugüne kadar Konya'ya katkı sağladıkları her hangi bir şey olmuş mudur? Konya merkezli vakıf ve derneklerden birine o yer verilmiş olsaydı, bir mektep gibi çalışır, yaranmanın yerini işe yarayacak insanların yetiştirilmesi alırdı!

***

MAKTEK Fuarı'nda İYİ Parti Konya milletvekili Fahrettin Yokuş'la AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı'nın tartışmasını izleyenleriniz olmuştur. İki siyasetçinin birbirlerini 'kirli siyaset içinde olduklarını' suçlamalarına bir şey demiyorum. İYİ Parti Konya milletvekili Fahrettin Yokuş'un AK Parti İl Başkanı Hasan Angı'yı hem çağırıp, hem de "Sen benim muhatabım değilsin" demesi tam bir hadsizliktir, hatta dengesizliktir, o da yetmez dangalaklıktır. Karşındaki insan AK Parti'nin kurucu il başkanıdır, 2 dönem milletvekilliği yapmıştır, en önemlisi de şu anda Konya'da %70 oy alan bir partinin il başkanlığını yapmaktadır, Konya'da senden 3.5 kat daha fazla oy alan bir partinin il başkanı vardır, kaldı ki bırak siyasi temsil yetkisini, bir siyasetçiysen herkesi muhatap almak zorundasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar