Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

İblis siyaseti!

A+A-

Yüce Rabbimiz, Hz. Adem’e secde etmemesi sonrası ikinci secde etme emrini verseydi, İblis’in emri yerine getirmekten başka seçeneği olmazdı.

Yine İblis’in Adem’in dünyaya sürgüne gönderilişi gibi Adem’den ve dünyadan uzak bir yere sürgün edilmesi ya da yarattığı İblis’i yok etmesi de mümkündü.

İblis’in bilgisi onu kibirli hale getirdi.

İblis, bilgisini insanın hayrına kullanmayı düşünmedi, “İnsanın sağından, solundan, önünden, arkasından yaklaşarak ona iyilik yapması için yardımcı olacağım, onun cehennem ateşinden korunması için ne yapılması gerekiyorsa yapacağım” demedi.

Tam tersine, bilgisini kötülük, insanın kötülüğü, insanın kötü olması ve insanı Cehennem’e göndermek için kullandı.

İblis, İblis’in vesvese verdiği insanlar, İblis düşüncesi bizlerin sınavımızdır.

İblis gururludur, İblis hesapçıdır, İblis Yaratıcı’nın kendine bahşettiği makama, bilgiye rağmen nankördür, İblis haindir.

Sağdan yaklaşır İblis, mesela İblis’in yandaşı olanlara yandaşlık yapanlara “Allah sizi birlikte olduklarınızla, sevdiklerinizle birlikte haşretsin” diyecek olsanız, yaşadığı çağdaki, birlikte oldukları insanları kendilerine yakıştırdıkları halde, cevaplarında yakıştıramaz, “Biz Hz. Muhammed’i seviyoruz, O’nunla birlikte haşrolacağız” derler. İblisliklerine Hz. Muhammed’i alet etmekten, Allah’ı şeytanlıklarının yanında göstermekten çekinmezler.

Nihayetinde hırsızlık yapan da yakalanmamak için Allah’ın kendini kurtarmasını ister, zina yapan da duyulduğunda insanlara, eşine dostuna karşı rezil olmamak için Allah’ın bu günahı gizlemesi için dua eder.

Bunun bile bir sığınılacak tarafı olabilir, diğerinin içinde bilinçli bir tercih vardır, itikadî bir meseledir.

Bir başkası Hz. Ali ile Muaviye kıyaslaması yapar, tiyniyeti ne Ali’ye ne de Muaviye’ye benzer, tam bir Yezit’tir.

Kendi yaşadıkları çağda, yaşadıkları, birlikte oldukları kişide gurur duyulacak bir taraf olmadığı için yaşamış en güzel insan değerlerimizi kullanan beyinsizlerdir.

Bilgi insanı doğruya yönlendirir, bilginin usul ve metodu bir ahlak kazandırır insana, bilgiyi en başta bilgiçlik taslamak için öğrenen insanlar, İblis yüzlerini 40 yıl sonra bir gün göstermek için yetiştirilen hainler gibi kullanır.  

90 yaşındaki bilge bir kadının feraseti doğruyu yanlışı ayırır, İblis bilgisinin taşıyıcısı olan kişi sadece kendini değil etrafındakileri de ateşe taşır.

Hz. Adem yasak meyveyi yediğinde, “Ey Rabbim ben nefsime uydum, affet!” der, Beni İblis kandırdı diye şikayette bulunmaz. İblis, “İnsanı yaratmasaydın isyan etmeyecektim” der. İblis bahaneler üretendir; Adem hatasını kabul eden, af dileyendir!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

Önceki ve Sonraki Yazılar