1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü Kılıç

  3. Klasik ifadeyle ‘bu konuları büyüklerimiz daha iyi bilir!'
Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

Klasik ifadeyle ‘bu konuları büyüklerimiz daha iyi bilir!'

A+A-

04 Ocak 2021 tarihinde "Sayın Cumhurbaşkanım KOP’a bir Başkan ata!" başlıklı bir yazı yazmıştım. 29 Ocak'ta Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından KOP İdaresi Başkanlığına Karaman AK Parti Belediye Başkan adayı Mahmut Sami Şahin atanmış.

Mesajı Konya milletvekilleri değil de Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan almış sanki!

Hayırlı olsun.

Sebep olanlar farklı da olabilir; Özhaseki de olabilir, ‘altınoluk’tan içtiği bir tas su da. Sebep kim/kimler olursa olsun Konya milletvekillerinin durumunu değiştirmiyor.

Mahmut Sami Şahin AK Parti’nin Karaman Belediye Bakan adayıydı. Adını aday gösterildiğinde duymuştum, o da bizim eksikliğimizdir, değilse tanınan bilinen, başarılı biri olmasaydı aday gösterilmezdi.

Belediye Başkanlık seçimlerinde MHP adayı Savaş Kalaycı 35.893 oy aldı, AK Parti adayı Mahmut Sami Şahin 34.842 oy alarak seçimi kaybetti. Aradaki oy farkı 1051, -MHP %39.57, AK Parti %38.41- Karaman’da seçimi AK Parti mi kaybetmişti? Aslında seçimi AK Parti değil aday kaybetmişti, İl Genel Meclisi oylarında AK Parti %41.69 dilimle 62.588 oy, MHP %28.62 dilimle 42.969 oy almıştı. Aradaki fark; 19.619 oy.

Cumhur İttifakı Karaman’da tek aday belirleyemedi.

AK Parti bu hatayı başka yerlerde de yaptı.

Neredeyse yılını devirecek duruma gelmişti, nihayet KOP’a bir başkan atanabildi. Bu da Konya siyasilerinin ayıbıydı.

Mahmut Sami Şahin makine mühendisi, insan hiç mi ziraat mezunu kalmamış da diyor.

Kurumlara atanan kişilerde seçim kaybı yaşanmıyor en azından, diğer tarafta işinin ehli kişilerin belirlenmesi kuruma ve kurumun hükmettiği alanlara çok şey kazandırıyor ama.

KOP’a ilk başkan olarak Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Babaoğlu atanmıştı, mesleki olarak bakıldığında bile çıta bu kadar düşmemeliydi.

Hoş Babaoğlu da oradan milletvekilliğine geçiş yaptı, şimdi de KOP Başkanı olarak kazanılan sıfatla yeni bir siyasi hamle yapılabilir.

Benim tartışılabilir gördüğüm, sorgulanmasını istediğim şey liyakatla birlikte kabul edilebilir olmasıdır. İnşallah Şahin çok başarılı da bir başkan olur.

Eski vekillerimizden biri mesaj yazmış.

Klasik ifadeyle ‘bu konuları büyüklerimiz daha iyi bilir’” demiş.

Önceki ve Sonraki Yazılar