1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü Kılıç

  3. Neden bir İşçi marşımız Emekçi ezgimiz yok?
Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

Neden bir İşçi marşımız Emekçi ezgimiz yok?

A+A-

İslamcı kesimin neden bir işçi marşı, emekçi ezgisi yok?

Alınteri kurumadan emekçinin hakkını teslim eden, yediğinden yediren, giydiğinden giydiren bir inancın, bugüne kadar herkesin dilinde nakaratları dolaşan bir marşı olmamıştır!

Olmamıştır, çünkü emek İslamcı kesimin en büyük sınavıdır!

İslamcı kesimin işçi sendikaları, ilk kurulduğu yıllarda, Refahlı belediyelerin önünde “Hz. Ömer’in adaletini istiyoruz” pankartları açardı.

Ne adalet istenecek başkanlar, patronlar ne de Hz. Ömer’in adaletini isteyecek işçi sendikaları kaldı.

Sosyalist, komünist daha geniş anlamda solcu kesim Türkiye’de işçi haklarını bütün siyasi gruplardan daha fazla savunmuştur.

Zinanın, eşcinselliğin, lezbiyenliğin haram olduğunu” söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Emekçinin hakkını ödemeyen, alınterleri üzerinden servet edinen, yediğinden işçisine yedirmeyen, giydiğinden emekçisini giydirmeyen haram işlemektedir” diyecek olsa, bugün “Zina” üzerinden gösterilen tepkilere birçok İslamcı patronlardan da tepki gösterenler çıkacaktır.

Bu tepki sesli olmasa dahi, ayağını kaydırmak için siyasi manevraların her çeşidi gösterilecektir.

Devlet asgari ücreti belirlemekle yükümlüdür de, Allah’ın ve Resulünün belirlediği işçilere verilmesi gereken ücret miktarı, hangi Müslüman işverinin dünyasında yer edinebilmektedir?

Yine İslamî cemaatlerin şeyhleri, hocaefendileri, ağabeyleri, önderleri, kendilerine bağlılık gösteren cemaat üyelerinin sosyal hayatlarını sorgulamaya yeltense, kazançlarının helal yolla mı elde edildiğini incelemeye alsa kaç cemaat ferdi kalır etraflarında?

Kaldı ki, birçok cemaat önderinin maişetini karşılayacak işi dahi yoktur, kendileri cemaatlerin gelirleri üzerinden saltanat sürmektedir!

Solcu kesim eşitliği sloganlaştırır, kendi aralarında paylaşımları yoktur.

Sol her şeyi devletten ister, bir tane dahi sosyal yardımlaşma dernekleri ve vakıfları yaygın bir şekilde varlık gösterememiştir.

Bireysel paylaşımları olmayan, toplumsal meseleleri sloganlaştıran insanların dernek ve vakıf kaynaklarını sermayedarlar ya da eşkıyalık gelirleri karşılar.

Üzerinde konuşulacak, yazılacak çok şey olmasına rağmen, sadece bir soruyla yetineceğim:

İslamcı kesim, neden neden neden bir tane dahi işçi marşı yazamamıştır?

Önceki ve Sonraki Yazılar