1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü Kılıç

  3. PTT’deki virüsü maske de engelleyemez!
Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

PTT’deki virüsü maske de engelleyemez!

A+A-

Muhtemeldir ki, bakan yardımcısı ya da genel müdür düzeyinde bir toplantı yapılmıştır.

Sonra da ‘maskelerin dağıtımı PTT üzerinden yapılsın’ kararı alınmıştır.

PTT eklentili sunucunun giriş kapasitesi ve mevcut dağıtım personelinin günde kaç haneye dağıtım yapabileceği hesaba katılmadan, toplantıya katılan iş bitirici bürokrat -daha doğrusu işgüzar zat- bu işi biz yaparız demiştir.

Sormak gerekiyor!

Neden bilgi işlem ve dağıtımın başında bulunan daire başkanlarına internet üzerinden milyonlarca insanın başvuru talebi yapabileceği, sunucunun kaldırıp kaldıramayacağı ve dağıtımın gerçekleştirilme kapasitesi sorulmamıştır?

Sorulmadığı gayet açıktır, değilse bu kadar rezalet yaşanmazdı!

PTT ve PTT eklentili siteler aynı günde çöküş yaşadı.

PTT personelinin günlük dağıtım oranı 200 bin, 5 günde 1 milyon dağıtım gerçekleşse, 40 milyon haneye dağıtım süresi 40 günü bulur.

Daha da önemlisi 5 adet dağıtılacak maskeler 5-7 günde biteceği hesap edilse, yeni baştan başlansa bile devamlı dağıtım yapılacak hane sayısı 1 milyonu geçmez, 39 milyon haneye maske ulaştırılamaz.

Yapılacak olan bellidir, böylesi kriz durumlarında avuçlarının içi gibi Türkiye haritasını çıkarabilecek kargo şirketleriyle anlaşmaktır. Hep bir elden dağıtımın gerçekleşmesini sağlamaktır.

Ama bizde iş bilene değil, bakanın, milletvekillerinin yakınlarına görev verilir. Bir alt kademedeki çalışanların hepsi çıldırtılır.

Devlet imkanlarından siyasi yakınlığı olan kişiler yararlanır, devleti kendine hizmet ettirir, işi bilmez, görevinin yüklediği hizmetleri yerine getiremez.

Geçen yıl 900 milyon zarar ettirilen kurumdan bahsediyoruz. Ankara dışında birkaç yerde binalarına kira ödemeyen, diğer binaların hepsi kendi mülkü olan PTT nasıl zarar edebilir?

Gündeme getirilenler araç kiralamak, bina kirası, parfüm, temsili giderler, diğer tarafta uygulamaya konulmayan proje ihalesi maliyetlerinden hiç bahseden yok.

Varlık Fon’una devir işlemleri gerçekleştirildikten sonra, Sayıştay tarafından da denetlenemiyor.

Bir kurum nasıl dokunulmazlık zırhına büründürülebilir?  

Şimdi de eczaneler tarafından dağıtım formülü geliştirildi.

Telefonlara barkot gelecekmiş de, gidip eczanelerden alınacakmış.

Benim üzerimde 3 telefon hattı var, birini kendim, birini eşim, diğerini kızım kullanıyor, eşimin üzerinde de 2 telefon hattı var, onları da 2 oğlum kullanıyor. Sistemde sadece 2 kişi gözükmüş olacak, diğer hatlar hesaba katılmayacak. Bu da geçerli bir çözüm değil, daha bana ulaşan bir mesaj da yok.

Nüfus Genel Müdürlüğü üzerinden hane adresleri ve her hanede kaç kişi kaldığı zaten belirlenebilir, seçmen kağıtları nasıl dağıtılıyorsa aynı yöntem maske dağıtımı için de kullanılabilir.

Hiçbir şey yapılamıyorsa, şehirlerin birçok yerine maske stantları açarsınız, TC kimlik numarası girişleriyle insanların maske denetimleri de sağlanmış olur.

PTT üzerinden dağıtım yapılabilir diyen her kimse görevden alınmalıdır, hesabı da sorulmalıdır.

Dert nüfusa ulaşmak olmalıdır, makamını nüfuz için kullananları iş başına getirirseniz, virüs her eve maskelerden daha hızlı ulaşır!

Önceki ve Sonraki Yazılar