Ahmet Şükrü Kılıç

Ahmet Şükrü Kılıç

Yazarın Tüm Yazıları >

Sünepe!

A+A-

Hangi kesimden olursa olsun, hangi sınıfın içinde yer alırsa alsın bütün sünepeler malumatfuruştur.

Başkalarının sırtından iş yapmak en büyük meziyetleridir.

Yetenekli kişilerdir; bilgi kırıntılarını dahi, daha gençlik yıllarında bile bir aydın, bir dahî gibi pazarlamayı bilirler, kurdukları tezgahta kendileri de durmaz, bir başkasını kendilerini satması için gönüllü hale getiren bazen toptancı, bazen de perakendeci olurlar, her parçaları inanılmaz değerlidir. 

Önce danışılan adam olurlar, sonra danışılan konunun başına kendilerini taşıtan olurlar, onunla da yetinmezler daha üste, onun da üstüne kurulmak isterler. 

Aslında bunların elinden ‘kör eşek yem yemez’, laf üretme potansiyelleri, iş üretmekte yoktur. 

İşlerini kolaylaştıracak kişileri bulmakta, onlara zaman ayırmakta, onları kendilerine payanda yapmakta, onların hazırlıklarını kendi hazırlığıymış gibi sunmakta üstlerine yoktur. 

En büyük av kabiliyetleri, parası pulu olan kişilerle dostluk kurmaktır, onlarla mümkünse akraba olmanın yollarını aramaktır, kendi hedeflerine ulaşmak için çocuklarını bile harcamaktan çekinmezler. 

Çingene tabiatlı insanlardır, bunlar için mukim bir yer olmasına gerek yoktur, kendilerini yaşatabilecekleri her ortamda bulunabilirler, memleket olmuş, başka memleketler olmuş, aynı renkten olduğu ortamlar olmuş, başka renkten olan yerler olmuş, hiç farketmez. 

En çok kullandıkları kavram ilkedir, ilkesiz oldukları halde; en çok kullandıkları kavram vefadır, vefasız oldukları halde; en çok kullandıkları kavram davadır, bir davaları olmadığı halde. 

Bunlar postal içinde de yaşar, kavuk içinde de yaşar, papyon üstünde de yaşar, kendilerini değerli kıldıran nerede yaşadıkları değil, çok çeşitli dilleridir, kullandığından daha çok kullanıldığını asla düşünmezler, onlar için mesele adlarının hayatta kalabilmesidir. 

Gün gelir tökezler, gün gelir maskesi yırtılır, gün gelir pudralar dökülür, yine yeniden bir yaşam alanı bulurlar kendilerine. Makam masası olmasa dahi paylaşılan bir masasının kenarına oturmak da yeter onlar için. 

Sünepe, bazen asalet, bazen sadakat, bazen dava, bazen takva elbisesine bürünür, nereye bürünürse bürünsün sünepe sünepedir!

Önceki ve Sonraki Yazılar